Slovinsko zná většina turistů pouze jako tranzitní zemi při cestě k jaderskému pobřeží Chorvatska. Ovšem Slovinsko je přitom překrásná země, kde najdete zcela vše - od velehorských štítů, přes hluboké lesy, zelené pastviny, krasové jeskyně, krásná města až po krátké, leč o nic méně pěkné mořské pobřeží.
     Skutečnou perlou Slovinska jsou pak Julské Alpy (Triglav, 2 863 m). Toto jižní vápencové pohoří upoutá za slunečného počasí nádhernou bělostí svých štítů, které zapadající slunce zbarví do oranžova až červena. Z hluboko zaříznutých údolí je často nutno vystoupat přes den i dva tisíce výškových metrů, než člověk stane na vrcholku hřebene.
Julské Alpy
Západ slunce v Julských Alpách
Okno Prisojniku
Pohled z okna Prisojniku
     V těchto horách nalezne návštěvník řadu rostlinných i živočišných endemitů (lilie kranjská, zvonek Zoissův, mlok alpský). Nádherné jsou řeky Soča a Sáva. Mezi "highlights" Julských Alp patří Dolina Triglavských jezer, údolí Trenta, vodopád Soči, jištěný výstup na vrchol Prisojnik přes jeho "okno" a řada dalších.


     Značení cest je zde výborné. Slovinci jsou navíc sami náruživí turisté, proto je jich v horách spousta a to již od časných ranních hodin a rádi si s vámi popovídají. Většina cest označených jako "klettersteigy" se dá jít celkem bez větších problémů i s báglem na několik dní. Je jen třeba dávat pozor na nebezpečná firmoviska. Snad jedinou nevýhodou Julek je nedostatek vody, celkem typický jev pro podobná pohoří. Proto je zapotřebí mít s sebou láhve aspoň na čtyři litry vody a při každé příležitosti je doplňovat. V Julských Alpách jsou i vynikající terény pro bikery.

 
     Celou oblast Julských Alp pokrývá Triglavský národní park, kde je volné táboření a stanování přísně zakázáno, ale pod kusem igelitu či celty a při vaření na vařiči jste celkem v bezpečí.
Mapa Triglavského národ. parku
Triglavský národní park


Vlajka Slovinska
Doprava - Jak se dostat do Slovinska?
Formality - Aneb co vás čeká na hranicích?
Měna, ceny - Ceny zboží a služeb.
Slovinština - Několik základních slovíček.
Čas, státní svátky - Pozor na státní svátky.
Úřady, telefonní čísla - Zapište si do diáře.
Rady do hor - Rady a upozornění.
Mapy a průvodce - Podle čeho cestovat.
Zajímavé odkazy - Kde hledat na Internetu.


Doprava

     Do Julských Alp se dá cestovat buď vlakem nebo autem či autobusem. Cesta vlakem trvá z Prahy cca 10 hodin, v srpnu 1999 stála zpáteční jízdenka pro mládež do 26 let okolo 1 900 Kč, pokud si někdo chce připlatit třídenní Euro Domino po Slovinsku, dělalo to 920 Kč (ovšem cena se řídí kurzem eura ke koruně). Druhou možností je cesta autem - zde je nutno počítat s poplatkem za dálnice přes Rakousko a po Slovinsku a průjezd Karavanským tunelem (asi 50 DM). Autobusem se dala jedna cesta do Mariboru a zpět pořídit za 1 860 Kč (ale pak je nutné jet ještě přes polovinu Slovinska k horám).Velmi výhodná je v současné době nabídka CK Jenda Brno - doprava tam a zpět busem za 1 100 Kč.


Formality

     Česká republika má se Slovinskem bezvízový styk, připravte se ale na přísné rakouské i slovinské pohraničníky (pokud ale budete mít dostatečně veliký a těžký batoh, hrabat se vám v něm nejspíše nebudou).  
Na hranicích byste měli mít u sebe tak 50 - 100 DM na osobu. Oficiálně je ve Slovinsku třídenní přihlašovací lhůta na policii, ale nevím, jestli ji skutečně někdo vyžaduje. Pokud se ubytujete v chatě, hotelu či kempu, vyřídí toto za vás recepce.
Mapa Slovinska
Slovinsko
Měna, ceny

     Měnovou jednotkou Slovinska je tolar (SIT) při obvyklém kurzu 1 DM = 95 - 100 SIT. Ceny potravin jsou ve Slovinsku o něco (cca 25%) vyšší než u nás a nakoupit se dají v každé vesničce, od městeček jsou již běžné supermarkety. Potraviny jsou k dostání stejné jako u nás, jídelníček Slovinců se nijak výrazně neliší. Cena pitné vody ve vysokohorských chalupách, kam se musí dopravovat vynáškou nebo vrtulníkem je cca 5 DM/litr.
     Litr benzínu stojí asi 1,10 DM. Za ubytování jsou ceny různé. Záleží na položení chaty, jejím vybavení i požadovaném komfortu. Za nocleh ve vícelůžkovém pokoji nebo matrazenlageru zaplatíte okolo 5 DM, za dvoulůžkový pokoj od 15 do 30 DM; nocleh na podlaze v jídelně nás na Domě Planika stál 2 DM. Pohledy stojí od 150 SIT, známka do ČR pak 80 SIT, minuta telefonického rozhovoru s ČR 119 SIT, mezi 19,00 - 7,00 95 SIT (automaty na žetony nebo na kartu). Doprava železnicí a autobusem je ve Slovinsku asi dvakrát dražší než u nás.


Slovinština

     Slovinščina nie těžka! Ač to zní lapidárně, je oficiálním a také národním jazykem Slovinska slovinština. Vzhledem k její velké příbuznosti se srbochorvatštinou a češtinou nemá Čech nejmenší problémy rozumět. Pokud sami budete mluvit trochu česky, trochu slovensky a rusky, pomalu a zřetelně, tak se domluvíte bez slovníku. Přesto pár základních frází a slovíček pro přežití v horách:

Triglav - 2 864 m
nejvyšší hora Slovinska
dobrý den
na shledanou
dejte mi, prosím
ano
ne
voda
Pozor, zlý pes!
žralok
zavřeno
otevřeno
vítejte
děkuji
kde je WC
zmrzlina
dober dan
na svidenie
dajte mi, prosim
da
ne
voda
pozor! Húd pes!
morski pes
zaprto
odprto
dobrodošli
(najlépša) hvala
kje je stranišče
sladoled

Čas, státní svátky

     Slovinsko leží ve stejném časovém pásmu jako ČR a má stejně jako my letní a zimní čas. Dejte si pozor na dva státní svátky, které připadají na letní období - 25. 6. a 15. 8. - to jsou otevřeny povětšinou pouze restaurace.


Úřady, telefonní čísla

Velvyslanectví ČR naleznete na adrese Riharjeva 1, Ljubljana, tel.: 00386/61/339 257-8, fax: 00386/61/339 259.
Honorární konzulát pak v Portoroži (pobřeží Jadranu): Vilfanova 9, tel., fax: 00386/66/747 270.
Pohotovostní telefonní čísla: hasiči, záchranná služba - 112, policie - 113


Rady do hor

     Při cestě do Julských Alp není špatné dát si zahřívací část v oblasti Bohinjských hor, které jsou od hlavního masívu odděleny Bohinjským jezerem a údolím řeky Sávy Bohinjky. Jedná se o dvou až třídenní hřebenovku, která ukáže, co v kom je. Úvodní výstup ze vsi Bohinjska Bistrica na vrchol Črna prst prověří nejen fyzickou ale i psychickou odolnost poutníků.

Bohinjské jezero

     Při plánování pochodu je zapotřebí pečlivě hlídat případná převýšení, protože v hlavním masívu Julských Alp se nedají dělat klasické hřebenovky a počet nastoupaných a naklesaných metrů během jednoho dne se může snadno šplhat do závratných hodnot. Při některých sestupech je velice nebezpečná kamenitá suť, která ujíždí pod nohama a jejíž hrany jsou velmi ostré a dokážou odřít nejen ruce a nohy, ale potrhat i oblečení a batoh. Zvláště v mlze, kdy je putujícím odepřena možnost jinak neustálé "kochačky", je zapotřebí obrnit se trpělivostí, protože skalnatý stěna metr od nosu dokáže být neskutečně jednotvárná a za chvíli to "leze na mozek". Jedním z velmi únavných míst i za pěkného počasí je pak sestup ze sedla Dolič do údolí Zadnjica.
     Není od věci zakončit výpravu do hor návštěvou slovinského hlavního města Ljubljany (krásná a žijící metropole), slovinského Krasu (jeskyně Postojna jama) či některého z pobřežních měst s výraznou benátskou architekturou. Např. do města Koper vás doveze vlak (a odtud za 7 DM autobus do chorvatského Umagu).


Mapy a průvodce

 
Východ slunce
Východ slunce
     V tuto chvíli je na našem trhu dostupný celkem povedený průvodce Julské Alpy od Marka Podhorského (Kletr/Freytag&Berndt, Plzeň/Praha, 1996, 148 Kč), které vychází z map Julische Alpen(1 : 50 000) od nakl. Ferytag&Berndt, které se dají snadno pořídit v lepších obchodech (cena okolo 150 Kč).
Průvodce je sice koncipován trochu více pro rodinou dovolenou (většinou pro nástup do hor využívá auto nebo ubytování v chatě), ale i tak obsahuje velmi dobré tipy a informace, vynikající je pak hlavně jeho obrazový doprovod.
     Při plánování náročného přechodu se pak neobejdete bez průvodce Jugoslávské hory (Olympia, Praha, 1987?). Kombinací obou těchto průvodců se dá připravit cesta po skutečných krásách evropské přírody. V ČR se dají také pořídit originální slovinské mapy (Julijske Alpe, 1 : 50 000), které jsou o něco přesnější než rakouské, ale ne výrazně. Jejich hlavní nevýhodou však je, že se prodává zvlášť východní a západní část (Vyhodni/Zahodni diel), přičemž každá stojí okolo 180 Kč. Ty samé mapy se dají pořídit i na místě, ale vyjde to ještě dráž.


Zajímavé odkazy
Triglavský národní park
http://www.sigov.si:90/tnp/

Město Bled
http://www.bled.si/

Bohinjske jezero
http://www.bohinj.si/en/default.htm

Jezero Bled
Očumun        

Hlavní stránka